Wysokość i masa ciała

Wiele osób przychodzących do klubu ocenia swoją sylwetkę najczęściej po swoje wadze! Jest to zapewne ważny wskaźnik, ale nie w pełni oceniający nasz stan zdrowia, a przede wszystkim ilość nie lubianej (a bardzo potrzebnej tylko w odpowiednich proporcjach) tkanki tłuszczowej.

Pamiętaj

Jak zaczynasz ćwiczyć Twoja waga może (nie musi) się zwiększyć! Powodem w uproszczeniu, jest NIE tycie, ale zwiększające swoją masę mięśnie. Dlatego mierzymy, zobacz - komponenty ciała i tkanka tłuszczowa.

Jednak jeżeli chcesz ocenić swoja masę ciała, możesz skorzystać z podanych wzorów. Należna masa ciała jest to masa ciała, jaką powinna mieć osoba danej płci i wieku przy swojej wysokości ciała i typie budowy.

Wzór Broca

Mn=W-100
Mn - masa ciała należna w kg, W -wysokość ciała w cm

Wskaźnik Broca-Bmngscha

Mn= W-100 przy wysokości ciała do 164 cm
Mn= W-105 przy wysokości ciała od 165 do 175 cm
Mn= W-110 przy wysokości ciała powyżej 175 cm

Wskaźnik wagi idealnej

WWI= 50+0,75 (W-150)
WWI - wskaźnik wagi idealnej w kg
W - wysokość ciała w cm

Wzór Bernharda

Mn = W x odwód klatki piersiowej/240

Aktualnie często stosowany wzór

dla kobiet Mn= W - 100 - W-100/10
dla mężczyzn Mn = W - 100 - W-100/20

Przedstawione sposoby obliczania należnej masy ciała są dostosowane do osób dorosłych. Należną masę ciała dla dzieci znaleźć można w specjalnych tabelach lub posługując się siatkami centylowymi wysokości i masy ciała.

Masa ciała przekraczająca dopuszczalne normy określona jest jako nadwaga. Warto zaznaczyć, że nadwaga i otyłość nie są synonimami. Otyłość jest to nadmiar masy ciała spowodowany zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej oraz w narządach wewnątrz ustroju. Natomiast przy nawet dużej nadwadze mogą być przypadki bez nadmiernego otłuszczenia ( przy budowie atletycznej, gdzie nadwaga jest wynikiem masywnego kośćca i dużej masy mięśniowej) i nie można wtedy mówić o otyłości. Zdarzają się również (chociaż rzadziej) przypadki nadmiernego otłuszczenia, któremu nie towarzyszy nadwaga (np. przy bardzo drobnym kośćcu i budowie astenicznej).

 
Partnerzy