Co to jest Nordic Walking?

Ta najbardziej naturalna aktywność ruchowa - czyli marsz, wzbogacona o uruchomienie obręczy barkowej poprzez użycie specjalnie zaprojektowanych kijów, jest najszybciej rozwijającą się dyscypliną sportowo - rekreacyjną w Europie i w USA ostatnich dwóch dziesięcioleci. W Polsce liczba entuzjastów Nornic Walking (NW) ciągle wzrasta. I nic w tym dziwnego, gdyż wystarczy para wygodnych sportowych butów, luźne, nie krępujące ruchów ubranie, para kijów NW i chęć zaczerpnięcia świeżego powietrza. Dobry humor i znajomi do towarzystwa sprawią, że po 1,5 h treningu będziesz tryskać nową energią!

W zajęciach mogą brać udział zarówno osoby młode wysportowane, jak i osoby nie mające na co dzień czasu na żadną aktywność ruchową oraz osoby w wieku podeszłym, które dzięki „dodatkowej parze nóg” mogą maszerować dużo bardziej bezpiecznie. Jest to też dobry sposób marszu dla Pań w ciąży (bezpieczeństwo podczas zawrotów głowy) i uczestników Uniwersytetu III Wieku. Można go uprawiać wszędzie i o każdej porze roku, jest po prostu uniwersalny, a technika marszu do opanowania przez każdego chętnego.

Nordic Walking wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. W Polsce pierwsze centrum Nordic Walking powstało w Barlinku. Kijki pomagały sportowcom osiągnąć wytrzymałość i siłę w długich sesjach treningowych. Narciarze używali wówczas długich kijów narciarskich, a wyraźnym celem tego treningu było przygotowanie się do zawodów. Nikt chyba wtedy nie przypuszczał, że chodzenie z kijkami stanie się tak popularne i będą je uprawiać miliony zwykłych zjadaczy chleba.

 
Partnerzy