Pytania i odpowiedzi

Jak rozpoznać tendencje chorobowe?

Świadomość zdrowotna dziś jest na bardzo niskim poziomie. Szukamy prostych rozwiązań, które są nam narzucane przez środki masowego przekazu: jeżeli boli głowa, stawy, żołądek – jest proste rozwiązanie, czyli konkretny preparat przeciwbólowy lub suplement diety. W ten sposób niwelujemy skutki zaburzeń metabolicznych, przyczyny bólu pozostają. Ból jest manifestacją naszego organizmu powstałych problemów, których pochodzenie może być wielorakie. System dynamicznej homeostazy naszego organizmu jest bardzo sprawny, działa jak bufor i umożliwia dostosowanie się organizmu do zaistniałej sytuacji. Jednak jego zdolności regeneracyjne kiedyś się skończą i pojawiają się choroby, tzw. cywilizacyjne.

Jak się ustrzec przed chorobami cywilizacyjnymi?

Najpierw należy poznać swój organizm. Jest wiele sposobów, ale zawsze należy pytać o radę specjalistów: lekarzy, pielęgniarki, analityków, dietetyków, rehabilitantów, profilaktyków zdrowia, instruktorów sportu, trenerów, medyków naturalnych, dystrybutorów preparatów suplementacyjnych. Biomol-Med proponuje analizę pierwiastkową włosów, jako diagnostykę oceny stanu odżywienia organizmu. W wyniku wskazujemy kierunek żywieniowy i program chronoselektywnej suplementacji. Celem takiego programu jest po pierwsze zniwelowanie ewentualnych niedoborów i nadmiarów mikro i makropierwiastków, po drugie komplementarne odżywienie organizmu. Dążymy do sytuacji, w której dany Pacjent będzie w najlepszej kondycji zdrowotnej, aby wówczas właściwie rozpoznawał potrzeby swojego organizmu i umiał odpowiednio reagować.

Jak właściwie wykorzystywać suplementy żywieniowe?

Pomimo prób wprowadzenia ogólnych przepisów regulujących obrót suplementami żywieniowymi w Unii Europejskiej, dziś bazuje się na ustawodawstwie poszczególnych krajów, które daje dużą swobodę w działaniu. Rynek suplementów rozwija się bardzo dynamicznie i ma przed sobą świetne perspektywy. Poszczególne firmy farmaceutyczne poszukują najlepsze formy pozyskiwania klientów, natomiast najlepsze suplementy naturalne sprzedawane są jedynie w dystrybucji bezpośredniej wykorzystując Multi Level Marketing. Taki sposób ma swoje dobre i złe strony. Dobra jest bezpośrednia konsultacja Klienta z przygotowanym, wykształconym dystrybutorem, który właściwie przedstawi swój asortyment i w odpowiednim czasie zaopatrzy Klienta w konieczne suplementy. Z czasem zdobędzie autorytet u Klientów, którzy będą do Niego zawsze wracali, czyli zbuduje sobie rynek powtarzalny. Zła jest pogoń za sukcesem ekonomicznym za wszelką cenę. Niektórzy Dystrybutorzy „wciskają” Klientom konieczne rzekomo suplementy, wykorzystują aktualną niedyspozycje zdrowotną Klienta lub posiłkując się łatwymi i szumnymi hasłami na temat leczniczych skutków stosowania suplementów żywieniowych. Należy bezwzględnie unikać takich sytuacji.

Suplementy żywieniowe nie są przeznaczone do leczenia chorób!

Czasem dochodzi do takich sytuacji, w której Klient lub Dystrybutor albo z powodów ekonomicznych albo z przekonania o konkretnym działaniu jakiegoś suplementu spożywa go w coraz większej ilości. Dochodzi do niekorzystnych zjawisk z pogranicza hiperwitaminozy.

Nadmiar spożywanych suplementów może być równie złe skutki jak ich niedobór w organizmie!

Hiperwitaminoza to zespół objawów chorobowych wywołany nadmiarem witamin w organizmie, dotyczy on przede wszystkim witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, E, D, K. Oto niektóre przykłady: nadmiar witaminy A powoduje odwapnienie kości i zaburzenia pracy nerek; nadmiar witaminy D może powodować nudności, wymioty, świąd skóry, ból oczu, biegunka, wzmożone oddawanie moczu, obfite pocenie się, wymioty jak również odkładanie się nadmiernych ilości wapnia w tkankach miękkich, w wątrobie, nerkach, płucach, sercu i naczyniach krwionośnych; nadmiar witaminy E może spowodować zaburzenia czynności przewodu pokarmowego, chroniczne zmęczenie; nadmiar witaminy B1 objawia się kołataniem serca i drżeniem mięśni; witaminy B2 - drętwieniem rąk i nóg, świądem, kolkami.

Rzadko dochodzi do tak drastycznych sytuacji, ale bardzo często osoby spożywające preparaty wieloelementowe w długim okresie czasu odczuwają dyskomfort. Pomimo tego, iż preparat wieloelementowy jest najwyższej jakości nasze samopoczucie się pogarsza. To właśnie skutek przesycenia organizmu którymś z elementów odżywczych. Określenie jakiegokolwiek naturalnego preparatu odżywczego jako najlepszy i przekonanie, iż zawsze będzie nam dobrze służył jest błędne. W takiej sytuacji najlepiej przerwać suplementację na jakiś czas lub zażywać suplement co drugi dzień.

Suplementacja dziś jest konieczna ze względu na powstawanie w naszych organizmach zaburzeń metabolicznych spowodowanych warunkami żywieniowymi i środowiskowymi. Zaburzenia takie jeszcze nie mogą być sklasyfikowane jako choroba, tylko jako tendencje chorobowe, które z czasem będą się pogłębiać prowadząc do choroby.

dr n. med. Sławomir Puczkowski
źródło: BiomolMED

Suplementy - naturalne czy syntetyczne?

Bierzemy preparaty odżywcze, czyli suplementy, tj. witaminy, minerały, antyoksydanty, kwasy tłuszczowe, aminokwasy itd. Powinniśmy wiedzieć, jaki suplement wybrać i jakie to ma znaczenie dla naszego organizmu. Na rynku jest duży wybór preparatów odżywczych. Czym kierować się przy wyborze?

Bierzemy preparaty odżywcze, czyli suplementy, tj. witaminy, minerały, antyoksydanty, kwasy tłuszczowe, aminokwasy itd. Powinniśmy wiedzieć, jaki suplement wybrać i jakie to ma znaczenie dla naszego organizmu. Na rynku jest duży wybór preparatów odżywczych. Czym kierować się przy wyborze?

Wiele osób przy zakupie kieruje się ceną. Niektórzy wybierają najtańsze, sądząc, iż forma suplementu nie ma znaczenia, inni wybierają najdroższe, uważając je za najlepsze. Nie jest to dobre kryterium wyboru.
Zanim zdecydujemy, czym kierować się przy wyborze najlepszych preparatów odżywczych, musimy określić następujące uwarunkowania:

 • w jakim celu sięgamy po suplementy;
 • w jakiej dawce i formie je kupić;
 • jak długo będziemy je zażywać.

Instytut Biomol-Med zaleca swoim Pacjentom preparaty naturalne. O ich przewadze nad syntetycznymi napisano wiele publikacji.

Naturalne suplementy

 1. trudna i czasochłonna produkcja - koncentrat, ekstrakt z produktów spożywczych - często wyższa cen
 2. łatwa przyswajalność - dobrze rozpoznawane i wchłaniane przez organizm
 3. brak skutków ubocznych zażywania zaleconych dawek
 4. z uwagi na lepszą przyswajalność stosowane mniejsze dawki

Syntetyczne suplementy

 1. łatwa i szybka produkcja - niższa cena
 2. gorsze przyswajanie
 3. często objawy nietolerancji i liczne skutki uboczne
 4. stosowanie dużych dawek z uwagi na niską przyswajalność

źródło: Biomol - Med

 
Partnerzy