Historia solarium i tajemnica pięknie brązowej skóry

Ojcem solarium - trochę nieświadomie - stał się w latach siedemdziesiątych niemiecki naukowiec Friedrich Wolff, który jako pierwszy skonstruował urządzenie służące naświetlaniu promieniami UVA. Pierwsze solarium wyglądało mało profesjonalnie i dzisiaj kojarzyć się nam może bardziej z solarium domowym. Nie miało ono jednak służyć opalaniu lecz leczeniu i zapobieganiu chorobom wynikającym z niedoborów witaminy D.

W kilka lat później, wiedząc już o tym jak ważna jest rola światła słonecznego i zawartego w nim promieni ultrafioletowych i posiadając techniczne możliwości w postaci lampy do solarium skonstruowano urządzenia, które opuściły placówki naukowe oraz gabinety światłoterapii.

Znalazły one nowe miejsce w salonach solarium, dostępnych dla wszystkich bez skierowania i recepty. Dodatkowa moda na brąz przyczyniła się do szybkiego rozwoju nowej branży. Podobnie jak w innych branżach czego najlepszym przykładem jest w przemysł samochodowy, branża solarium rozwijała się w kierunku ulepszenia wyglądu, podniesienie komfortu jak i atrakcyjności opalania w solarium. W nowoczesnych salonach solarium spotykamy dzisiaj piękne, duże, komfortowe, wyposażone w wiele dodatków maszyny , umożliwiające jednak od 30 lat zawsze to samo - kontakt z promieniami ultrafioletowymi w odpowiednio wyselekcjonowanej długości fali.

źródło: solarium.pl

Tajemnica pięknie brązowej skóry

Od czego zależy kolor naszej skóry?
Kolor naszej skóry zależy od grubości naskórka, ukrwienia oraz, przede wszystkim od ilości zawartego w niej barwnika - melaniny. Melanina jest naturalnym pigmentem, który powstaje w procesie melanogenezy. Jej wytwarzanie zależy od czynników genetycznych i hormonalnych, ale wpływają na to również bodźce zewnętrzne, np. promienie ultrafioletowe. Wytwarzanie melaniny to nic innego jak proces obronny skóry, który zapobiega dalszym zniszczeniom zależnym od promieni UV. Melanina pochłania promienie UVA i UVB oraz neutralizuje wolne rodniki.

Biosynteza melaniny rozpoczyna się od utleniania aminokwasu - tyrozyny- pod wpływem enzymu - tyrozynazy. Melanina powstaje w melanocytach- komórkach usytuowanych w warstwie podstawowej naskórka. Melanina ma dwie podstawowe właściwości, które powodują, że ich znaczenie w skórze jest tak wielkie:

  1. Są to cząsteczki mające zdolność pochłaniania promieniowania ultrafioletowego UVA i UVB, dlatego stanowią swojego rodzaju naturalny filtr promieniowania UV w skórze.
  2. Melanina ma zdolność neutralizowania wolnych rodników.

Ciemnienie skóry wywołane ekspozycją na promieniowanie UV jest konsekwencją zwiększonej syntezy melaniny.

Odpowiedź skóry na promieniowanie UV - opalenizna jest uzależniona od dwóch faz- tzw. fazy natychmiastowej, określanej jako opalenizna natychmiastowa, oraz fazy późnej, odpowiedzialnej za powstawanie opalenizny trwałej.

Co to jest opalenizna natychmiastowa?
Stymulują ją wyłącznie promienie UVA. Pojawia się na skórze bezpośrednio po ekspozycji i znika w ciągu kilku minut lub godzin. U niektórych osób, szczególnie z jasną karnacja skóry, jest nawet niezauważalna lub nie pojawia się wcale. O wiele łatwiej pojawia się u osób z ciemną karnacją. Może utrzymywać się do 24 godzin.

Co to jest opalenizna właściwa - trwała?
Ten rodzaj opalenizny wywołany jest przez promieniowanie UVB. Uwidacznia się ono dopiero po 48-72 godzinach po pojedynczej ekspozycji na promieniowanie UV. Stopień ściemnienia skory jest głównie uzależniony od indywidualnych zdolności do opalania. Powtarzane ekspozycje na promienie UV mogą wytworzyć opaleniznę, która może utrzymać się nawet przez kilka miesięcy po zaprzestaniu dalszych ekspozycji.

Należy pamiętać, że pożądany efekt - czyli równomierną i trwałą opaleniznę uzyskamy wówczas, gdy przed opalaniem zadbamy o czystość i świeżość skóry - usuniemy zrogowacenia i wszelkie zanieczyszczenia. Regularnie stosować też należy delikatny peeling, w celu uniknięcia niewłaściwych reakcji skóry na promienie UV.

 
Partnerzy