Kilka słów o opalaniu

Opalanie to proces, który znamy od dziecka. Nikogo nie dziwi fakt, że po "kąpieli słonecznej" nasza skóra staje się automatycznie brązowa. Najczęściej aby poprawić swój wygląd opalamy się na plaży, w solarium, nad rzeką oraz wszędzie tam gdzie możemy oczekiwać słońca. Z biegiem czasu opalanie stało się nawet modne, powszechne i normalne.

Widok dzieci hasających nago po plaży nikogo nie dziwi. Zastanówmy się czy robimy to naprawdę tylko po to, aby lepiej wyglądały? Czy nasz kontakt ze słońcem to świadome opalanie się na brązowo? Na czym polega ta świadomość? Z jednej strony opalanie prowadzi do brązowienia się naszego naskórka, z drugiej opalanie się, to nic innego, jak wywołanie szeregu bardzo pozytywnych i potrzebnych nam do życia procesów zachodzących w naszym organizmie. Przyczyną są promienie ultrafioletowe, czyli w skrócie UV. Ich wpływ na nasz organizm jest tak duży, że trudno go kilkoma zdaniami określić.

Najważniejszym aspektem jest to, że bez promieni ultrafioletowych nie potrafilibyśmy ani żyć, ani pozytywnie się rozwijać.

A więc opalanie to nie tylko brąz, ale również dobre samopoczucie, dobry humor, podnoszenie odporności naszego organizmu i szereg przemian niezbędnych do prawidłowego rozwoju, zdrowia jak i naszej egzystencji oraz najszybsza i najprostsza droga do hormonu szczęścia, czyli endorfiny! Odkrycie endorfiny zawdzięczamy takim naukowcom jak Friedrich Wolff. To jeden z prekursorów nowoczesnej fotomedycyny. W jego pracy najważniejszym ze zjawisk było nasłonecznianie, czyli czynność, którą potocznie określamy jako "opalanie się" Jemu też zawdzięczamy pierwsze solarium, które w owych czasach nie służyło do opalania w celach kosmetycznych, lecz zdrowotnych.

Opalanie w "słoneczku” rozsądnie i świadomie to korzyści dla nas!

Rodzaje promieni słonecznych

Na Ziemię trafia wiele różnych typów promieniowania nazywanego ogólnie elektromagnetycznym. Większość nie dochodzi do tej części Ziemi, w której żyjemy.

Dochodzą 3 typy promieniowania:

 • UVC
 • UVB
 • UVA

UVA - oznakowanie promieniowania literą A (pochodzi od ang. ageing - starzenia), przyspiesza procesy starzenia się skóry i działa na głębsze warstwy skóry, jest pośrednio odpowiedzialne za powstawanie nowotworów.

UVB - oznakowanie promieniowania literą B (pochodzi od ang. buring zaczerwienienia), jest odpowiedzialne za pigmentację skóry, syntezę witaminy D, fotodermatozy oraz powstawanie nowotworów.

Każda cząsteczka organizmu, która jest zdolna do absorbowania energii promieniowania zwana jest chromoforem. Do nich mogą należeć np.:

 • od promieniowania UVB - keranocyty, melanocyty, komórki Langerhansa komórkowe DNA,
 • od promieniowania UVA - elastyna i kolagen oraz komórkowe DNA.

Jak przebiega proces opalania:

Opalenizna powstaje w wyniku oddziaływania na skórę tylko wybranych fragmentów długości fali:

 • promieniowanie ultrafioletowe 100 - 400 nm
 • UV A 315 - 400 nm
 • UV B 280 - 315 nm
 • UV C 100 - 280 nm
 • światło widziane 400 - 760 nm
 • podczerwień (IR) 760 - 106 nm = lmm

Proces opalania nazywamy melanogenezą, ponieważ zachodzi on bezpośrednio w komórkach zwanych melanocytami. Proces opalania to proces ochronny. Melanocyty pod wpływem promieniowania UV zaczynają, jako reakcję ochronną, syntezować melaninę barwnik nadający kolor skórze. Proces ten składa się z dwóch etapów, z tzw.: pigmentacji bezpośredniej i pigmentacji pośredniej.

 
Partnerzy