Historia sauny

Dwa tysiące lat historii sauny

Historia sauny na terenach obecnej Finlandii sięga prawie 2000 lat wstecz. To właśnie przodkowie obecnych Finów połączyli dwie techniki: gorącą saunę parową i gorącą saunę suchą.

Pierwsze sauny były po prostu zimowymi jamami mieszkalnymi. W centralnym miejscu znajdowało się kamienne palenisko, które czasem zasypywano śniegiem. Wytworzona para podnosiła temperaturę w pomieszczeniu.

Z czasem sauna została oddzielona od pozostałych pomieszczeń mieszkalnych. Wraz z piecem pełniła ona rolę "centralnego ogrzewania". W takiej formie sauna zachowała się do XIX wieku, gdy wprowadzono do użytku piece stalowe. Były one zdecydowanie łatwiejsze w użytkowaniu. Rozgrzany stalowy korpus polewano wodą, by uzyskać w pomieszczeniu kłęby gorącej pary. W wieku XX sauna stała się już wyłącznie miejscem w którym odbywały się zabiegi higieniczne.

Finlandia to niejedyny kraj, w którym sauna była i jest popularna. W Rosji na przykład ludzie od wieków oddają się przyjemności pobytu w tzw. bani, zwanej również sauną mokrą lub parową. Panuje tam niższa temperatura, dużo wyższa wilgotność, dłużej się również w niej przebywa.

Symptomatyczne jest to, że sauna jako forma zabiegu narodziła się w krajach raczej zimnych. Z jednej strony wynika to na pewno z pogoni za deficytowym ciepłem, z drugiej - z pragnienia utrzymania świetnego zdrowia w nieco niesprzyjających warunkach klimatycznych.

Savusauna - oryginalna sauna dymna

Według Finów najpełniejsze doznania daje savusauna - sauna dymna używana do dziś w Finlandii przez jej najbardziej zatwardziałych fanów. Savusauna to jednoizbowe, drewniane pomieszczenie z kamiennym paleniskiem. Przed rozpaleniem sauna była szorowana piaskiem i żwirem aby usunąć sadzę. Po rozpaleniu paleniska pomieszczenie wypełniało się gęstym, czarnym dymem. Gdy dym częściowo ulatywał, palenisko obficie polewano wodą. W savusunie kłęby dymu i pary tworzą niezwykle aromatyczną mieszankę.

Dzień dzisiejszy sauny fińskiej

Finowie nie mogą bez niej żyć. W 5 milionowym kraju jest 1.5 miliona działających saun. Jedna sauna na 3,5 osoby! Sauny są powszechne w hotelach, zakładach pracy, szkołach, uniwersytetach. Fińskie statki handlowe i pasażerskie także mają sauny. Sauna znajduje się na wyposażeniu Parlamentu w Helsinkach, gdzie służy fińskim posłom... Dla porównania, w Niemczech, kraju, którego mieszkańcy uwielbiają saunę, korzysta z niej zaledwie 1/60 społeczeństwa - czyli ok. miliona osób. Frekwencję w polskich saunach (których jest jak na lekarstwo) tymczasem skwitujmy wymownym milczeniem. Optymistyczne jest jedynie to, że w miarę wzrostu zamożności społeczeństwa i świadomości w temacie własnego zdrowia sytuacja się zmienia. Niestety - powoli.

 
Partnerzy