Sauna - dar zdrowia dla ciała i ducha

Sauna to w kąpiel w gorącym powietrzu, o wszechstronnym działaniu zdrowotnym i relaksacyjnym Dlaczego jej działanie jest tak wszechstronne?

  • sauna pobudza do pracy układ oddechowy
  • sauna aktywuje układ krążenia
  • sauna wzmacnia układ odpornościowy
  • sauna oczyszcza skórę, przyspiesza metabolizm
  • sauna regeneruje układ ruchowy

Sauna a zdrowie

Terapeutyczne działanie sauny zostało potwierdzone przez wielu lekarzy. Oddziaływanie na ciało takimi czynnikami jak zmienna temperatura i wilgotność powietrza, wyzwala wiele korzystnych procesów.

Wraz z potem sprawniej wydalamy z organizmu toksyny i zbędne metabolity. Nerki pracują na pełnych obrotach. Metabolizm ogólny organizmu wzrasta o 40%. Dochodzi do przemieszczania się płynów ustrojowych.

Temperatura i wilgotność zmuszają płuca do szybszego oddychania, które dostarczają więcej tlenu, i krew jest lepiej natleniona. Spalamy kalorie i czyścimy organizm. Większa częstotliwość oddechów powoduje wentylację płuc
Temperatura skóry wzrasta do 40°C, rozszerzają się naczynia podskórne, natomiast kurczą wewnętrzne.
Przyspieszenie akcji serca, powoduje lepszą jego wydolność. Początkowo rośnie ciśnienie krwi, ale pod koniec zabiegu spada.

Nasz organizm pozbywa się tego, co zbędne zarówno w sensie fizycznym (kalorie, toksyny, metabolity, etc) jak i duchowym. Każdy, kto korzystał z sauny, zna uczucie przyjemnego rozluźnienia mięśni i ogólnego komfortu. Słusznie ujmują to Finowie mówiąc, że "stres spala się w saunie". Dla zdrowego człowieka wszystkie te zmiany są korzystne, stanowią trening układu krążenia i układu oddechowego. Podczas zabiegu zachodzą też zmiany w układzie hormonalnym. Pobudzony zostaje układ przysadkowo -podmózgowy, zarządzający całym systemem wydzielania wewnętrznego. Podsumowując: sauna ma zbawienny wpływ na układ nerwowy i kondycję psychiczną. Po okresie pobudzenia następuje uspokojenie z sennością włącznie.

Spal swój stres i kalorie

W dzisiejszych czasach gdy otoczenie dostarcza nam zbyt wielu negatywnych bodźców, znalezienie sposobu na zdrowe rozładowanie stresu jest bardzo cenne.

Czysta i naturalna sauna daje taką możliwość. Bez dodatkowych medykamentów, drogich urządzeń i wątpliwych metod. Sauna przywraca wigor, młodość i energię. Często w saunie wykorzystuje się aromatoterapię oraz wspomaga działanie światłem.

 
Partnerzy